DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Bilance - jak udělat z války nesmysl

Bilance - jak udělat z války nesmysl

           Ne nadarmo se říká, že po bitvě je každý generálem - 100 let po válce  každý trochu zasvěcený do věci vymyslí, jak by to tenkrát šlo lépe...
           Máme za sebou další velkou válku a ještě mnoho dalších lokálních, víme nesrovnatelně více, než naši předkové o "moderní válce" - od kulometu, děla a vlaku až k raketám země-země,  bezpilotním letounům,  vrtulníkovým výsadkům, kosmickým odstřelovačům"  a atomovým bombám v raketách dlouhého doletu...  Lidstvo na sebe může být opravdu hrdé, když dokázalo dovést umění zabíjet sama sebe a všechno kolem do tak vycizelované dokonalosti.

         To vše bylo tenkrát nové a neprobádané - desetitisíce vojáků se musely teprve rozeběhnout proti sobě na kilometrových úsecích, aby velení zjistilo, kolik mrtvých stojí jeden hromadný útok proti štěkajícím kulometům... U Yper musely tisíce vojáků vychrchlat po kusech plíce, aby se vědělo, co je plyn.  Prý to "šetřilo" vlastní síly. .. A tak dál.. 

 

      Přesto se při bilanci 11.bitev na Soči nelze zdržet několika otázek, které musely být evidentní již tehdy: 

- Proč Italové vedli hlavní útok  právě  na Terst a nepokusili se projít přímo přes nevysoké Karsnské pohoří na Lienz a obchvatem Graz a Klagenfurt?
-  Proč nezaútočili tímto směrem, když v zimě 1915 fronta na Soči "zamrzla" na celé dva další roky? Kdykoli v tom čase neúspěšných útoků a vpravdě zbytečných masakrů u Gorice a na Krasu ? A zejména v 16tém roce?
- Proč byli Rakušané ve svých (pouhých) dvou  ofenzívách (Straafepedition a Kobarid) nepoměrně úspěšnější?
- Proč neumělo italské velení změnit styl a začít válčit konečně s trochou fištrónu?
- Proč tvrdošíjně znásobovalo počty děl a materiálu a vojáků a za stále vyšších obětí útočilo na stále stejná místa na té samé frontě (především 1916: 7,8,9 a (1917) 10 bitva?  
- Proč jednalo velení a důstojníci s vojáky jako s dobytkem?   (za všechny vrchní velitel, gen.Cadorna:  Vojáci jsou jediná munice, které nemám nikdy nedostatek!").

     Nemusíte být absolventi vojenské strategie, ani přespříliš zběhlí v dějinách válek , aby Vám nebylo jasné, že taková válka je  k ničemu, kromě  hor a lánů mrtvol, nevede.  

    Přesto muselo dojít až k pohromě u Kobaridu a ústupu (spíš útěku) za Piavu, aby bylo italské velení nahrazeno. Desetitisíce mrtvých bez jakéhokoli výsledku nepostačovaly.

                                   Nakonec - k čemu byly dobré všechny války ?