DOLOMITY - Válka ve vysokých horách
Pohled na TOFFANU Rozes, CASTELETTO, CINQUE TORRI NUVOLAO a AVERAU, vpravo dole část krvavé Col dei BOS
DOLOMITY - Velká Válka ve vysokých horách
STRÁNKA VE VÝVOJI....
Od prvého dne slibovala válka v horských průsmycích a sedlech Dolomit a ledovcích Marmolady, Adamella, Ortleru, okolo Passo Tonale a Stiffsellajoch něco opravdu výjimečného - samotný konflikt začal 23. května 1915, ale teprve nástup zimy ukázal, co všechno to bude znamenat... Další dva dlouhé roky nenechaly nikoho na pochybách, že tato horská fronta bude nikoli nejkrvavějším, ale především jedním z nejkrutějších válčišť, jaké dějiny zaznamenaly... Prostředí vysokých hor, skalních štítů, mrazů kol -35°C a osmi metrů sněhu - nemělo do té doby obdoby...
Na tomto úseku fronty (podobně jako na celé jižní frontě konfliktu s proradnou Itálií) sloužily především jednotky Rakouské domobrany a na druhé straně Italští Alpini - jestliže ti měli speciální výcvik pro boj v horách a byli to především mladíci kol 20-25 let; tak domobranci z druhé strany byli většinou chlapi z místních vesnic mezi 40-60ti a po Italském "osvobození" toužili asi jako po svrabu a neštovicích. Využívaje co nejdovedněji naprosto neskutečný terén a svoje znalosti (+ pytlácko/pašerácký výcvik) , osladili Italským junákům jejich pokus o obsazení Jižních Tyrol ve velkém stylu - zatímco se celé divize na planině Lavarone rozbíjely v hromadných útocích o zpolarozstřílené pevnosti; tady, kde terén vyloučil masové nasazení pěchoty, dělostřelectva a techniku vůbec, se mezi sebou střetly horské patroly, horolezci, ale hlavně sapéři a zásobovači - Alpíni útočili na pozice, které se daly uhájit proti jakékoli přesile, POKUD BYLO ČÍM STŘÍLET A CO JÍST. Nejúčinnější zbraň tu byla nejprve dobrá kulovnice s dlouhou hlavní, silným dalekohledem a pevná ruka. Rakušané se bránili 10-20ti násobné přesile a oblíbeným číslem obránců bylo spouštění kamenných a sněhových lavin, případně - když došla munice - házení kamení na útočníky jako za časů lovců mamutú! Pak přišla zima a krom ještě fantastičtějších bojových chuťovek (odpalování lavin, přepady lyžařských patrol, útoky tunely ve sněhu a ledu, vykrádání skladišť protivníka, spouštění bomb na saních, apod) ; přibyl ještě boj mnojhem krutější - boj o přežití.
Prostá statistika hovoří jasně : 2/3 ztrát jednotek v horách šly na vrub mrazu, lavinám a nemocem. Vojáci se schovávali v chatrných dřevěných barácích nalepených na skále a teprve když si pracně vylámali chodbu či jeskyni, tak se zbavili větru a mrazu - ne však vlhkosti! Dřevo se muselo nahoru vynášet a plechová vojenská kamínka nebyla žádnými krby... Hlídky se střídaly co 15 minut a přesto se běžně stávalo, že střídající přišel k tuhnoucí mrtvole... Historky z událostí a bojů v horách jsou natolik fantastické, že se jim člověk zdráhá uvěřit - a přece jsou leckteré pravda a mnoho dalších jsou zas báchorky - a dnes už to těžko někdo od sebe oddělí.
Fronta "zamrzla" na linii často i nad 3000mnm a jestli v prním roce byly drženy pouze 3 vysoké vrcholy, tak v dalším už všechny. Jaká byla služba třeba na vrcholech Tofán či Cimy grande v 3Zinnen di Lavaredo v zimní vánici si nikdo neumí představit - jenom vylézt nahoru v teplém srpnu je solidní horolezecký výkon.
Překonání / udržení těchto přírodních linií zejména v Dolomitech se stalo oboustranně tvrdým oříškem na následující roky. Co všechno vojáci vytrpěli a udělali za ty 2 roky v horách je příšerné a obdivuhodné zároveň - namátkou si připomeňme, že drtivá většina pěšin, cest a ferrat v Dolomitech a horách Jižních Tyrol obecně, má původ právě ve Velké Válce a jen díky ní to jsou hory s nejlepší infrastrukturou na světě! Totéž lze tvrdit i o mnohé současné lanovce, která stojí na místě byvšího válečného šlepru. Leckteré zděné vojenské baráky - většinou úseková velitelství se proměnila s léty v horské chaty... Můžeme jen závidět slavné meziválečné horolezecké generaci byvší vojenské ubikace přímo pod slavnými štíty - ubytování přímo na místě a zdarma...
V následujícíh sekcích se horské válce zavěnujeme pozorněji
Jiný pohled na TOFFANU Rozes a CASTELETTO. Vlefo sedlo FORCELLA FONTANA NERA, dole údolí TRAVENANZES
Jiný pohled na TOFFANU Rozes, CASTELETTO, CINQUE TORRI NUVOLAO a AVERAU, vpravo dole část krvavé Col dei BOS